Sunday, February 24, 2008

Superherojaus ir su juo susije spec. efektu atsiradimas kine!

SUPERHEROJUS KINE



Komiksas ir kinas

Superherojaus gimimas kine glaudžiai, gal net visiskai, susijęs su komixų atsiradimu XIX amžiuje. Daugelis režisieriu Europoje, o po to ir Amerikoje, tiksliau Hollywoode, pamatė, jog komiksai yra tarsi gyvi scenarijai, kurios labia paprastai imanoma perkelt į ekraną.

Pirmieji komixai pirmiausiai ispopulierejo Europoje (1865m) ir tik veliau Amerikoje.Bet Amerikiečiai kine juos panaudojo antrieji, veliau nei mes,Europieciai!

,,The Katzenjammer Kids“ 1897m.


Amerikieciai komixus į kino juostą perkelė tik 1900-1902m, kai režisierius J.Stiuartas Blacktonas sukūrė šešių serijų filmą apie linksmo komiksinio nevykėlio Happy Hooligano nuotykius ir pats suvaidino pagrindinį vaidmenį.


„Happy Hooligano“ dail. F. Opper. 1903m.



Superherojaus pradžių pradžia...

Supermenas arba "Plieninis žmogus" pasirodė 1938 m. birželio mėn. "Action Comic" pirmame numeryje. Šį komiksų personažą sukūrė Joe Shuster ir Jerry Siegel. Jo legenda tokia: jis gimė kaip Kal-El Kryptono planetoje ir buvo pasiųstas į žemę tėvo sukurta raketa prieš pat susprogstant gimtajai planetai. Žemėje jis nusileido netoli Smallville miestelio, kur jį į šeimą priėmė malonūs Džonatanas ir Marta Kentai. Augdamas savyje atrado antgamtišką galią. Ir kai nesikauna su blogiu, jis gyvena normalų gyvenimą kaip Klarkas Kentas, dirbdamas vidutinišku "Daily Planet" reporteriu.

Mirus "tėvams", 1938 metais Klarkas nusprendžia panaudoti savo galias žmonijos labui. Jis sukuria stilizuotą kostiumą ir persikelia į Metropolis miestą. Jo galios auga, jis pradeda skraidyti (pradžioje jis galėjo tik nušokti iki aštuntadalio mylios). 1949 m. Supermenas sužinojo apie Kryptono egzistavimą.

Iš pradžių Supermenas nebuvo super-herojumi, o tiesiog niekšu, linkusiu dominuoti pasaulyje. Toks jis buvo pasakojime "Supermeno viešpatavimas", bet jo nepavyko parduoti. O ir 1935 m. jį atmetė laikraščiai, bijodami bylinėjimosi, nes jame įžvelgė nežymiai modifikuotą Hugo Danner'į iš 1930-ųjų Philip'o Wylie romano "Gladiatorius". Tačiau naujai įsikūrusi "DC Comics" 1935 m. spalio mėn. išspausdino kitą jų sukurtą personažą, daktarą Okultą. Ir ši kompanija ryžosi pabandyti sėkmę su Supermenu. Autoriai pardavė teisę spausdinti už 130 dolerių. 1941 m. buvo pranešama, kad kiekvienam jų yra mokama po 75 tūkst. dolerių į metus. 1946 m. jiedu pabandė išsireikalauti daugiau, bet DC juos atleido, o bylinėjimasis baigėsi 1948 m., kai jie už 200 tūkst, dolerių sutiko atsisakyti visų savo pretenzijų. Po stulbinančios filmo sėkmės 1978 m. (su Ch.Reeve) ir rašinių spaudoje apie varganą Supermeno autorių egzistavimą, "Warner Communications" jiems skyrė po 35 tūkst. dolerių pensiją iki gyvenimo pabaigos.







Su laiku Supermeno biografija keitėsi. 1986 m. "DC Comics" pasamdė John Byrne, kad iš naujo perkurtų Supermeno pasakojimą ir mitus apie jį. Tai "Plieninio žmogaus" variantas, kai Klarkas Kentas yra daugiau "kaip" realus asmuo, slepiantis savo, kaip Supermeno, gyvenimą. Paskutiniai pakeitimai jo istorijai padaryti 2004 m. mini-serijų cikle "Birthright".

Kartais, bet klaidingai, manoma, kad Supermeno idėją davė F.Nietzche antžmogis (Ubermensch), kuris yra bet kuris žmogus, kuri atmeta mintis, neturinčias pagrindo, ir rūpestį kitais. Labiau tikėtina, kad jo idėja paimta išP.Wylie fantastinio romano "Gladiatorius", kuriame vyras su antgamtiškomis galiomis ateina į pagalbą žmonių rasei, bet žmonijos paniekinamas būtent dėl jo turimų galių. Kiti minimi įkvėpimo šaltiniai yra "Doc Savage" ir "Šešėlis".




Superherojus kine

,,Superman“ 1941m.

"Up in the sky - look!"

"It's a bir

d!"
"It's a plane!"
"It's SUPERMAN!"

"Faster than a speeding bullet! More powerful than a locomotive! Able to leap tall buildings at a single bound, this amazing stranger from the planet Krypton, the Man of Steel - SUPERMAN!

"Possessing remarkable physical strength, Superman fights a never-ending battle for Truth and Justice, disguised as a mild mannered newspaper reporter, Clark Kent."

Tokiais žodžiais buvo pasitiktas pirmasis pasaulyje superherojus kine, kuris buvo (ir tebeyra) bebaimis, nenugalimas, tikras pasaulio gelbetojas. Jis pirmą kartą ekranus išvydo tik 1941-aisiais metais. Tai buvo animacinis filmas apie superherojaus supermeno nuotykius. Tuomet tai buvo neregeta, niekas nebuvo padares tokio filmo su išgalvotu bebaimiu ir nenugalimu heroju, tad filmas labai palankiai sutiktas netgi kritikų. O Brolių Fleisherių studijai, kurioje jis ir buvo pagamintas,filmas atneše Oskarą ir tai buvo toks naujas ir netiketas dalyks, nes tais laikais visus oskarus animacinių filmų kategorijoje susišluodavo vien tik WoltoDisnejaus animacijos studija.

1941metų Supermenas labai skiresi nuo kitų filmų, nes nieks dar nebuvo padaręs tokio netikėto nuotykio. Aisku Supermeno, kaip tokio filmo, tais laikais nebuvo imanoma padaryti, nes dar nebuvo susikūrę Hollywoodo superefektų fabrikai, kurie parodytų superherojaus visa galias, tai tiesiog nebuvo įmanoma įgyvendinti. Tad pirmieji į pasaulio ekranus tokį supermena išleido Broliai Fleišeriai su savo animacijos studija.

Po šio pilnametražio animacinio filmo buvo pradėtas kurti ir animacinis serialas, padidėjo komiksu prekyba,Supermenas tapo dar populiaresnis, pasaulis gyveno vien supermenu. To tais laikais labai truko paprastiems žmonėms, tuomet vyko antrasis pasaulinis karas, jie buvo išvarginti karu, norėjo tikėti šviesia ateitimi, gražesniu rytojumi, ta jie mate Supermene, jie pamatė, jog gali būti ir geriau.

Ir tik 1978m buvo pastatytas vaidybinis ,,Supermenas“. Jame pagrindinio superherojaus vaidmenį patikėta atlikti Christopheriui Reevesuilegendiniam Christopheriui Reevesui.

Ilgus metus apie šį superheroju daugiau nieko nebuvo girdėti didžiąjame ekrane. Nežinia kodel, gal dėl to, jog didžiųjų studijų bosai nedrįso rizikuoti. Bet štai, 2006m. pasirodė ilgai lauktas „Supermenas: sugrįžimas“. Filmo režisieriumi tapo Bryanas Singeris. Neveltui filmo režisieriumi buvo pasirinktas jis, nes vat studijų bosai buvo sužavėta natūralizuota Cristopherio Nolano filmo "Betmenas: pradžia" versija.Tad jie manė, kad Bryanas Singeris galės suteikti tą patį šiurkštų realybės pojūtį filmui "Supermenas: sugrįžimas". Taip ir nutiko, filmas tapo labai naturalus ir gan tikroviškas. Čia Superherojus jau yra kiek natūralesnis ir ne tox galingas kaip nežinia kas.


Superherojai po Supermeno










Atsiradus ,,Supermenui“ daugelis studiju pamatė, jog tokius filmus žmonės mėgsta, bet nė viena nenorėjo rizikuoti - juk
fantastinis kinas reikalavo labai daug lešų ir ne vienerių metų darbo .Pirmieji Fantastiniai superhitai ėmė kurtis vienas po kito, tik tada kai buvo įsitikint
a Žvaigždžių karų sėkme! Jo režisierius George Lucasas sukūrė ne tik Žvaigždžių karus, bet ir visa spec efektų sistemą. Net iki dabar jie kūriami taip pat. Žydrasis ekranas vis tebenaudojamas.
Daugelis fantastinių filmų gime iš
komixų, galima net teigti, jog visi naudojamasi formule, kad pirma reik išmėginti produktą, o tik po to jį parduoti. Taip ir yra su komixais,
kurie vėliau virsta superfilmais.



Žvaigždžių karų metais, VIII-IX dešimtmetį, ir vėliau buvo sukurta labai daug superhitų, kurie ir dabar labai gerai žinomi ir jau virtę kino klasika. Tarp tokių galima būtu paminėti: Indiana Džounsas ir lemties šventykla (1984) ", Indiana Džounsas ir paskutinis kryžiaus žygis (1989), „Flash Gordon“, „Buck Rodgers“, „Betmenas (1989)“, Betmeno sugrįžimas (1992), Betmenas amžiams (1995) , Betmenas ir Robinas (1997) „Išpera“, „Dick Tracy“ ir „Vėžliukai nindzės“, ,, Svetimas (1979)“, „Predator“ , „Robotas policininkas“, „Terminatorius (1984)“,Terminatorius 2: paskutinio teismo diena“ (1991), „Žmogus voras“, „Halkas“, X-Menai“ ir far dau kitų..


Šiuolaikiniai Superherojai...

Šiuolaikiniai superdidvyriai kine mus jau nebe taip stebina, kaip tais laikais, kai tik jie pradėjo šmėžuoti kino ekranuose... Dabar visi filmai, kuriuose pagrindiniai personažai turintys stebuklingų galių gelbėti pasaulį yra vienodi,kartais pasitaiko scenarijaus broko ar aktorių prastos vaidybos, o kartais jau ir eiliniam žiūrovui nebeįtinka net ir spec efektai. Žinoma, kad pasitaiko ir tikrų ekrano hitų, kaip „Žmogus vors“ ar „Supermenas“ (2006m), ar net naujausias „Betmenas“. Jie mus nustebina tuo, jog nebėra tokie vienodi kaip kiti, labiau sužmoginti, kiekvienas galime pajusti tarsi jie yra šalia mūsų ir jais gali būti kiekvienas.
Labai nustebinti sugebėjo kompanijos „Pixar“ animacinis filmas „Nerealieji“ (2004m), kuris buvo kuriemas vien kompiuteriu, trimate animacija. Šiame animaciniame filme superdidvyriaia buvo visa šeimyna. Kiekvienas iš ju turėję skirtingų galių, bet tik visa šeimyna veikdama kartu įveikdavo visas kliūtis. Neveltui ir oskaro statulele 2005-jų metų teikimo ceremonijoje atiteko butent tam filmui.










Ateityje manau kino pramonė mus dar sugebės nustebinti fantastiniais superherojais, kurie ir toliau gelbės mūsų pasaulį. ...Nes fanazija yra beribė ir neišsemiama.....








P.S. Paveiksleliai panaudoti nesiekiant komerciniu tiksu ar naudojami piktybiskai. Visos ju teises saugomos ir as gerbiu jas. Filmu kadrai,superherojai,animaciniai kadrai panaudoti tik tam tikslui, kad skaitovas labiau suprastu ir isigilintu apie ka cia kalba eina. papildoma informacija rasta naudojant google paieskos sistema.

3 comments:

Filmuojusvente.lt said...

Koks gigantiskas straipsnis! Cia is galwos tiek supylei ar copy paste padarei vietomis? :)

Meinardas said...

Cia mano VDA referastas is temos: ,,animacijos istorija"! zinok is daug ko jis cia susideda!:DDDDDD

Unknown said...

saunuolis:))))))))))))))))tiek prirasei!